Volby vyhrálo SPOLU – obě koalice mají jasnou většinu

V Česku vše směřuje k tomu, že vládnout budou koalice Spolu a Pirátů a Starostů. Přímo v Mladé Boleslavi vyhrála koalice SPOLU, která získala 27,25% hlasů. Druhé ANO 2011 získalo 26,92% hlasů a třetí PIRÁTI a STAROSTOVÉ 17,44% hlasů.

Obyvatelé města automobilů by ještě do poslanecké sněmovny nominovali SPD s 8,75 % a také ČSSD, která na celostátní úrovni neuspěla, ale v Boleslavi získala 5,25 %.

Koalice Pirátů a STAN by měla ještě dnes večer začít vyjednávat s koalicí Spolu o možnosti sestavit budoucí vládu, řekl předseda Pirátů Ivan Bartoš. Předseda ODS Petr Fiala oznámil jednání s koalicí Pirátů a Starostů do 24 hodin.

Do Sněmovny se poprvé za dobu samostatné ČR nedostane ČSSD. Komunisté se do Sněmovny nedostanou poprvé od vzniku strany v roce 1921.

V letošních volbách se také naplno projevil trend kroužkování. Voliči koalice PIRSTAN dali jasně najevo, že větší zájem mají o kandidáty Starostů a nezávislých. Naopak kandidáty Pirátů vykroužkovali a ti tak zřejmě nakonec získají jen tři poslance.

Letos byla třetí nejvyšší účast při volbách do Sněmovny – 65,6 %. Vyšší byla jen v letech 1996 (76,4 %) a 1998 (74 %). V Mladé Boleslavi byla volební účast o něco nižší, 64,51 %.

Středočeský kraj bude stejně jako v končícím volebním období zastupovat 26 poslanců. Z Mladoboleslavska jsou to Jan Hofmann za ODS z Kněžmosta, František Petrtýl za ANO z Mladé Boleslavi a Ondřej Lochman za STAN z Mnichova Hradiště.

foto: polar.cz