Také Mladoboleslavští policisté se tento týden zapojili do dopravně bezpečnostní akce

Mladoboleslavští policisté se ve dnech od 20. do 22. září zapojili do dopravně bezpečnostní akce zaměřené na kontroly dodržování pravidel silničního provozu. Hlavní pozornost soustředili na věnování se řízení vozidla, především zákaz držení záznamových a hovorových zařízení za jízdy.

Policejní hlídky se dále zaměřily na dodržování dalších obecně platných ustanovení zákona č. 361/2000 Sb., o provozu na pozemních komunikacích. Pozornosti policistů neuniklo ani pátrání po osobách, věcech a odcizených vozidlech. Nepodcenili ani problematiku ilegální migrace či převážení drog.

Používání mobilního telefonu za jízdy a nedostatečné věnování se řízení jsou velmi časté příčiny dopravních nehod. V podobných akcích budeme i nadále pokračovat především z preventivních důvodů. Na používání mobilního telefonu při řízení pamatuje zákon č. 361/2000 Sb., o provozu na pozemních komunikacích, který uvádí, že: „Řidič nesmí při jízdě vozidlem držet v ruce nebo jiným způsobem telefonní přístroj nebo jiné hovorové nebo záznamové zařízení.“

„Používání mobilního telefonu (držení mobilního telefonu v ruce během řízení, psaní SMS či jiné aktivity spojené s používáním mobilním telefonu) během řízení jsou velmi častým přestupkem a zároveň příčinou mnoha dopravních nehod. V případě, že policisté takové jednání zjistí, mohou na místě řidiči uložit pokutu až 1000 korun,“ uvedl mluvčí Policie ČR Pavel Truxa.

V rámci Středočeského kraje bylo do celé dopravně bezpečnostní akce zapojeno 328 policistů, kteří zkontrolovali 2150 řidičů a jejich vozidel. V 78 případech zjistili, že řidič za jízdy používal mobilní telefon. Celkem 97 překročilo nejvyšší dovolenou rychlost a 80 se za jízdy nepřipoutalo. Sedm řidičů usedlo za volant pod vlivem alkoholu a 2 pod vlivem drog.

V rámci celé akce vybrali policisté na pokutách 232 tisíc korun.