Škodě hrozí výpadek výroby kvůli chybějícím čipům

Mladoboleslavská automobilka Škoda Auto se podle odborů potýká s nedostatkem čipů, které jsou součástí mnoha zařízení v automobilech. To může vést až k přerušení nebo omezení výroby některých modelů. Důvodem je pandemie koronaviru i růst poptávky, informuje o tom týdeník Škodovácký odborář.

Nedostatek čipů se tak podle odborů může nejvýrazněji ukázat například při výrobě modelů Superb. Pokud by se kvůli tomu musela jeho výroba omezit řádově o tisíce kusů, bude to mít výrazný dopad na hospodářský výsledek firmy. Jedná se totiž o model s nejvyšší marží.


Automobilky řeší globální nedostatek čipů


Výrobci automobilů a elektronických zařízení se potýkají s globálním nedostatkem čipů, který brzdí jejich produkci v době, kdy se spotřebitelská poptávka zotavuje z útlumu způsobeného pandemií nemoci covid-19. Problém má podle lidí z oboru několik příčin, včetně požáru továrny na čipy v Japonsku, rozsáhlých nákupů ze strany čínské firmy Huawei, koronavirových uzávěr v Jihovýchodní Asii a stávky ve Francii, informuje o tom iDNES. Hlubším důvodem jsou nedostatečné investice do závodů na výrobu čipů, která tak má potíže držet krok s překvapivě silným oživením poptávky po telefonech, noteboocích a automobilech. Zpomalení výroby ze stejného důvodu podle informací iDNES.cz postihlo například japonskou značku Subaru.