Škoda Auto znovu zastaví, či výrazně omezí výrobu, možná až do konce roku

Automobilka Škoda Auto od pondělí 18. října výhledově do konce roku výrazně omezí či zcela zastaví výrobu ve všech třech svých českých závodech. Důvodem jsou chybějící čipy, které se používají v palubní elektronice, dnes to oznámil vedoucí komunikace podniku Tomáš Kotera.

Za nedostatek polovodičů může podle podniku snížení produkce výrobců v Asii, a to kvůli pandemii koronaviru. Naposledy stály výrobní linky v týdnu od 27. září, nyní tedy hrozí další dlouhá výluka.

Nyní firma plánuje, že v následujících týdnech a měsících se zaměří na dokončení velkého množství rozpracovaných vozů. Počet rozdělaných skladovaných automobilů se dlouhodobě pohybuje mezi 30.000 a 50.000.

Prioritou firmy je podle Tomáše Kotery zajištění pracovních míst i odpovídající výše náhrady mzdy zaměstnanců. Ti nyní zůstávají doma za 85 procent průměrné mzdy, podle odborů ale hrozí snížení na 80 procent. O plánech firmy na snižování platů čtěte zde.

„Předpokládáme, že výroba polovodičů se v druhé polovině roku 2022 opět začne postupně rozbíhat. Celá situace spojená se zásobováním by se měla následně zklidnit,” dodal Kotera.

FOTO: skoda-storyboard.com