Vyhledat

Také ve Středočeském kraji je chřipková epidemie

Ve Středočeském kraji byl v tomto týdnu zaznamenán další vzestup celkové nemocnosti akutních respiračních infekcí oproti minulému týdnu o 32,3 %. Celková nemocnost činila 1 911 onemocnění na 100 000 obyvatel, byl tedy překročen epidemický práh. Nejvyšší nemocnost je hlášena v okrese Praha východ, nejnižší v okrese Kolín. Nejvíce nemocných je ve věkové skupině dětí do 5 let, kde došlo k nárůstu počtu onemocnění o téměř 30 %. Výrazný nárůst počtu onemocnění je však zaznamenáván i v ostatních věkových skupinách.


Od začátku chřipkové sezóny eviduje KHS 6 závažných případů v souvislosti s onemocněním chřipkou, v 1 případě s úmrtím. V 5. kalendářním týdnu byl vydán zákaz nebo omezení návštěv v Městské nemocnici Městec Králové, Nemocnici Nymburk, LDN Kralupy n. Vltavou, DD Dolní Cetno. Byla uzavřena řada školských zařízení v okresech Kladno, Mladá Boleslav, Nymburk, Příbram a Rakovník.


Chřipka je vysoce nakažlivé virové onemocnění vyskytující se po celém světě - v chladném období s menším počtem slunečních dní v oblastech mírného pásu a většinou během teplé vlhké sezony v tropických oblastech. V České republice je vrchol výskytu infekce většinou v období od ledna do března, ročně bývá hlášeno 850 000 – 1 200 000 onemocnění, skutečný výskyt je však ještě vyšší. Chřipka není banálním onemocněním, o čemž svědčí každoročně vysoký počet obětí ve světě mezi 250-500 tisíci. V ČR si virus chřipky vyžádá stovky až tisíce lidských životů ročně následkem samotné infekce virem, v důsledku současné infekce i s jiným původcem nebo zhoršením jiné chronické nemoci např. cukrovky, astmatu, hypertenze apod.
34 zobrazení