Vyhledat

Orkán Sabine potrápil i Mladoboleslavsko!

Aktualizace: úno 11

Česko zasáhl vichr síly orkánu. Silný vítr podle výstrahy ČHMÚ hrozí po celý den v celém Česku. Ve Středočeském kraji bylo v pondělí ráno bez proudu asi 9 000 domácností. Hasiči v tomto kraji měli od nedělních 22:00 do dnešních 06:00 kvůli větru 114 zásahů. Liberecký kraj vyzval rodiče, aby neposílali své děti do školy. Na území města Mladá Boleslav byly uzavřeny oblasti, ve kterých se vyskytují vzrostlé stromy a hrozí zde pád větví, nebo celého stromu. Naplnila se také varování expertů o tom, že vichřice může převrátit vozidla, hlavně ta s velkými bočními plochami. Nedaleko obce Vlkava převrátil ráno vítr dodávku. Odpoledne se pak převrátil návěs nákladního auta na dálnici D10 za Mladou Boleslaví ve směru na Liberec. Hasiči řeší velké množství dalších událostí, většinou se jedná o popadané stromy, nebo velké větve.


Středočeský kraj uzavřel odpoledne silnici druhé třídy číslo 277 mezi Mnichovým Hradištěm a Mohelnicí nad Jizerou na Mladoboleslavsku. Po rychlé, zhruba desetiminutové větrné smrští popadalo na silnici velké množství stromů. Uzavřena je ze stejného důvod také silnice třetí třídy, která spojuje Mohelnici nad Jizerou s obcí Sovenice.


Dalším problémem přímo v Mladé Boleslavi mohou být nefungující semafory a také kontejnery, které se často nekontrolovatelně řítí ulicemi. Část města pak byla od odpoledních do večerních hodin bez elektrického proudu.


Silný vítr přechází do Česka z Německa. Bouře Sabine, která se v neděli a v noci na dnešek prohnala západní Evropou, si na západě Německa vyžádala nejméně pět raněných. Tři lidé utrpěli těžká poranění.


V pondělí večer a v noci vítr přechodně zeslábne, aby se v úterý ráno vrátil s menší intenzitou. Bude foukat místy rychlostí kolem 70 kilometrů v hodině, ojediněle i vyšší.
519 zobrazení