Vyhledat

Dílčí pomoc a informace z větších měst na Mladoboleslavsku

Aktualizace: bře 18

Vláda zakázala s účinností od půlnoci z neděle na pondělí do 24. března 06:00 kvůli dalšímu šíření nového typu koronaviru volný pohyb lidí po celé České republice. Zákaz volného pohybu se nevztahuje na cesty do zaměstnání, nezbytné cesty za rodinou, pro základní životní potřeby nebo do zdravotnických zařízení.


Nařízení vlády o povinném nošení roušek začne platit ve středu 18. března o půlnoci. Obyvatelé Středočeského kraje však majít tuto povinnost už od středečních 18. hodin, a to z nařízení hejtmanky. Zákaz vstupu, pohybu a pobytu osob bez ochranných prostředků dýchacích cest (roušky, respirátory, šály, šátky a obdobné tkaniny) platí pro prostředky veřejné hromadné dopravy, taxisllužby, všech provozoven, sociálních a zdrvaotnických zařízení, a tak dále. Zákaz pohybu na veřejnosti bez roušky platí ve Středočeském do odvolání.


Mladá Boleslav:


Od pondělí 16. března bude v Klaudiánově nemocnici fungovat odběrové místo na vyšetření vzorků na COVID-19. Vstup do tohoto odběrového místa bude pouze z Palackého ulice. Prováděny zde budou odběry jen na doporučení hygienika! Placené odběry se zde neprovádějí. Odběrové místo bude fungovat v pondělí 16.3. od 8 do 16 hodin a v úterý 17.3. od 9 do 19 hodin. Také je zřízena infolinka COVID-19 pro informace o odběrech nařízených hygienou: 326 743 636. Pozor – zubní pohotovost až do odvolání nefunguje.


Na základě mimořádně přijatých opatření jsou v Mladé Boleslavi zrušeny takzvané modré zóny. Vedení města se rozhodlo usnadnit obyvatelům situaci také tím, že od dnešního dne nemusí platit parkovné na plochách, patřících městu, tedy na parkovištích s parkovacími automaty. Do odvolání se rovněž neplatí v parkovacích domech Jaselská a Militká na Staroměstském náměstí.


Na webu je města (mb-net.cz) je seznam provozovatelů restauračních zařízení, kteří zajišťují rozvoz jídel, nebo okénkový prodej. „Je to jedna z možností, jak si vzájemně pomáhat a zmírnit dopady“, informuje na Facebooku náměstek primátora Daniel Marek.


Vedení města žádá seniory, aby své potřeby v co největší míře zajistili přes své příbuzné a známé, a vyhnuli se obchodům, kde je velká koncentrace lidí. Pomoc jim nabízí také Pečovatelská služba města Mladá Boleslav, která je od pondělí 16. března připravena jim obstarat nezbytné pochůzky, volat mohou na telefonní číslo 326 735 245. Od pondělí rovněž funguje speciální autobusová linka pro seniory. Město ji zřídilo ve spolupráci s Dopravním podnikem MB a kopíruje trasu linky B. Jezdit bude zhruba od 8 do 18 hodin po sedm dní v týdnu. Tato forma dopravy bude určena pro osoby nad 60 let a pro zdravotně postižené, a bude zdarma.


Budovy mladoboleslavského magistrátu jsou od pondělí uzavřeny, proto se vedení města rozhodlo zřídit speciální telefonické linky, kam mohou lidé volat kvůli informacím ohledně koronaviru a opatřením, která s epidemií a plošnou karanténou souvisí. Linky začnou fungovat od úterý 17. března a v provozu budou sedm dní v týdnu, denně od 9 do 19 hodin. Všeobecné informace celorepublikové: 739 596 307 Informace o provozu magistrátu: 739 596 317 Koordinátor rozvozu nákupů: 739 562 382


Po dobu trvání nouzového stavu budou sdílená kola v Mladé Boleslavi až do 27. března 2020 prvních 30 minut zdarma. Předplatitelům je v nouzovém stavu prodloužena jedna jízda na 120 minut.


Dalším opatřením, k němuž vedení města přistoupilo ve snaze snížit riziko nákazy koronavirem, je uzavření řady mateřských škol. V provozu tak od čtvrtka 19. března zůstávají Čtyřlístek (včetně pavilonu na Michalovicích), Pampeliška a Sluníčko. Pátou školkou v provozu, která je určena pro děti, jejichž rodiče jsou zaměstnanci bezpečnostních sborů, policie, poskytovatelů zdravotních služeb, orgánů ochrany veřejného zdraví a příslušníci ozbrojených sil a tak dále, je Stonožka, která spadá pod 6. základní školu. Uzavřít ostatní školky je možné i z toho důvodu, že většina rodičů si stejně předškolní děti nechává doma a do školek jich tak chodí jen zlomek. Další úbytek se dá očekávat s odstávkou výroby ve Škoda Auto.


Mnichovo Hradiště:


„Stát a kraj zatím nedokázaly zajistit roušky a respirátory. Rozhodli jsme se déle nečekat“, informuje na Facebooku starosta města Mnichovo Hradiště Ondřej Lochman. Díky místním firmám a švadlenám bude rozdáno pracujícím ve zdravotnictví, nebo sociálních službách 300 kusů roušek a respirátorů. Víte o někom, kdo by mohl pomoct s šitím dalších roušek? Dejte vědět na: komunikace@mnhradiste.cz


Benátky nad Jizerou:


Město Benátky nad Jizerou zprovoznilo emailovou adresu pomocvkrizi@benatky.cz Tu můžete používat pro jednoduchou komunikaci s městem v případech, kdy se dostanete do krizové situace v souvislosti s aktuální epidemií koronaviru.


Také město Benátky nad Jizerou hledá švadleny na šití textilních roušek, neváhejte se přihlásit. Zájemci mají psát na email: pomocvkrizi@benatky.cz


Dolní Bousov:


Platí zákaz návštěv Domu s pečovatelskou službou v Lipkách 620. Provoz Městského úřadu je omezen na úřední dny pondělí a středa od 8:00 do 11:30 a 12:30 do 17:00. Ostatní dny bude Městský úřad pro veřejnost úřad uzavřen.


Dobrovice:


Městský úřad v Dobrovici je pro veřejnost uzavřen, nutné návštěvy je možné domluvit telefonicky s příslušným referentem. Občané Dobrovice a místních částí starší 65 let, kteří nemají jinou osobu, která by se o ně postarala, ať se přihlásí v pondělí od 8 do 10 hodin na tel. čísle: 326 398 301. Mateřská školka je od 17.3.2020 uzavřena.


Bělá pod Bezdězem:


Také v Bělé pod Bezdězem nabízí od dnešního dne pomocnou ruku seniorům a nemocným, kteří si nemají jak obstarat potraviny. Zájemci se mohou nechat dovézt nákup. V případě zájmu mohou volat na telefonním čísle 736 509 381 ve všedních dnech od 9:00 do 14:00 nebo pište na e-mail: info@mubela.cz

0 zobrazení