Nová Škoda Fabia byla odhalena, ceny startují na 330 tisících

Fanoušci značky ŠKODA z celého světa sledovali digitální světovou premiéru čtvrté generace modelu FABIA. Nové vozidlo oslavila svoji světovou premiéru kompletně online v pražském Centru současného umění DOX.


Nová fabia mezigeneračně podstatně narostla. S délkou 4107 mm je o 110 mm delší, rozvor náprav je prodloužen o 109 mm na hodnotu 2564. Jde o jeden z největších vozů své třídy, což ostatně souzní s politikou, kterou Škoda nastolila už za dob první octavie, tedy nabídnout kousek auta navíc. Nabízí se srovnání s dalším modelem na shodné platformě MQB A0, a sice scalou. Podle zástupců automobilky je však rozdíl 255 mm délky více než dostatečný k tomu, aby si obě auta obhájila svou existenci vedle sebe. Přesto nová fabia na scale lehce kanibalizovat může. I díky mezigeneračnímu posunu, který začíná už u samotného designu exteriéru.


Typicky tvarovaná maska chladiče tvoří se světlomety sebevědomý výraz. Přední světlomety vždy využijí LED technologii, za příplatek ovšem fabia nabídne i full LED technologii s přisvěcováním do zatáček. Funkci s vykrýváním okolního provozu v dálkovém režimu ovšem nedostane.


Pětidveřový hatchback startuje na částce 329 900 Kč. To je oproti základní ceně končící generace výrazný nárůst, který je zapříčiněný obohacením výbavy se zaměřením na bezpečnost, některé prvky, které jsou nyní ve standardní konfiguraci, jsou nově povinné či nezbytné pro dobré hodnocení nezávislými autoritami (EuroNCAP posuzující bezpečnost).


Virtuální pavilon zůstává otevřený, záznam ze světové premiéry a mnoho dalších videí je k dispozici na platformě ŠKODA Storyboard a na skoda-virtual-event.com. Ve virtuálním pavilonu je navíc přístup ke 360° zobrazení nové generace modelu FABIA a možnost stažení tiskové mapy.