Mladoboleslavští policisté prověřují případ úhynu syslů obecných v Čejeticích

Mladoboleslavští kriminalisté přijali v polovině září tohoto roku trestní oznámení týkající se úhynu syslů obecných v Čejeticích, které jim bylo postoupeno z Okresního státního zastupitelství v Mladé Boleslavi. V dané oblasti má při výstavbě řadových domů a v okolí docházet k zásahu do přirozeného prostředí, kde se sysli obecní ve volné přírodě vyskytují. Sysel obecný je zařazen do kategorie kriticky ohrožených druhů a policisté se případem intenzivně zabývají.

„V současné době probíhá prověřování celého případu a kriminalisté zjišťují veškeré okolnosti. Provedli ohledání celého místa a ke zmapování a zadokumentování celé oblasti a přilehlé krajiny využili drony. Úzce spolupracují s Českou inspekcí životního prostředí a odborníkem, který se specializuje na tyto živočichy,“ uvedla mluvčí Policie ČR v Mladé Boleslavi Barbora Schneeweissová.

Dne 27. září 2021 zahájili policisté úkony trestního řízení pro přečin Neoprávněné nakládání s chráněnými volně žijícími živočichy a planě rostoucími rostlinami dle § 299/2 trestního zákoníku. „V případě zjištění pachatele a prokázání viny mu pak hrozí trest odnětí svobody až na 3 léta, zákaz činnosti nebo propadnutí věci,“ dodala Barbora Schneeweissová.