Mladoboleslaváci se druhé vlny pandemie koronaviru zatím spíše neobávají

Na Mladoboleslavsku každým dnem roste počet nakažených novým typem koronaviru. Zatím se ovšem nedá mluvit o strachu, nebo dokonce o panice. Mladoboleslaváci dobrovolně nosí roušky pouze zřídka a někteří lidé jsou přesvědčeni o tom, že koronavirus byl vytvořen uměle jako biologická zbraň. Někteří lidé jsou dokonce přesvědčeni o tom, že žádný virus neexistuje a že se jedná o podvod.  

Denní nárůst počtu případů nemoci covid-19 byl v úterý v Česku druhý nejvyšší od konce června. Přibylo 275 potvrzených případů na celkových 15 827 od začátku epidemie. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví. Ministerstvo původně uvádělo nárůst za úterý o 260 případů, ale údaj v 8.30 revidovalo. Přírůstky případů nákazy koronavirem se přiblížily ke třem stovkám už minulý týden, kdy v pátek za den testy potvrdily 279 nakažených. Na Mladoboleslavsku je ke středečnímu dni celkem osm nakažených.

Jak se koronavirus šíří?

Nemoc covid-19 je podle epidemiologa Romana Prymuly výrazně zákeřnější než chřipka. Smrtnost se pohybuje okolo 0,6 procenta, u chřipky je to desetina procenta.

Koronavirus se šíří kapénkami, které se uvolňují, když lidé zpívají, křičí nebo zhluboka dýchají. Například sborový zpěv v uzavřené místnosti poskytuje vysokou pravděpodobnost, že se člověk nakazí. Důležitým způsobem ochrany je dodržování osobní hygieny. To znamená – nedotýkat se povrchů, kterých se potenciálně dotýkalo mnoho lidí, a pokud není jiná možnost, tak si potom alespoň vydezinfikovat ruce.