Další velký požár. V Hřivně na Mladoboleslavsku se ozývaly exploze

V obci Hřivno na Mladoboleslavsku hořelo ve čtvrtek večer ve velké ocelové hale o půdorysu 70×30 metrů. Hasiči zpočátku nasadili dva vodní proudy na ochlazování pláště haly a hledali způsob, jak se dostat dovnitř, protože všechny vchody byly uzamčené. K objektu byl také špatný přístup, neboť po oblevě byly příjezdové cesty značně rozbahněné a nedalo se jet ani po přilehlém poli. Hala byla z poloviny naplněná senem, v druhé části stálo asi dvacet různých traktorů a nákladních i osobních vozidel, včetně několika veteránů. Ozývaly se i exploze, zřejmě pneumatik a palivových nádrží.


Velitel zásahu požádal v 21.45 hodin o posily a o vyhlášení druhého poplachového stupně, protože na místě byl nedostatek hasební vody. Do Hřivna tak zamířili nejen profesionální hasiči z Milovic, ale také dobrovolné jednotky obcí Byšice, Mělnické Vtelno, Lysá nad Labem a Sudovo Hlavno. Zanedlouho po zvýšení poplachu na třetí stupeň ještě jednotka ze stanice Stará Boleslav a dobrovolné sbory z Luštěnic, Skorkova, Smilovic a ze Staré Lysé. Po vniknutí do haly objevili hasiči i několik nepoškozených propanbutanových lahví, které vynesli ven a ochlazovali. Zasažený prostor rozdělili na tři úseky a snažili se zároveň uchránit techniku, kterou plameny nezachvátily. Nasazeno bylo celkem osm C proudů. Přibližně o půlnoci snížil velitel zásahu poplachový stupeň a začal odesílat na základny první jednotky.


Kolem jedné hodiny v noci se podařilo sehnat nakladač na vyvážení sena, které hasiči dohašovali na volném prostranství. Před půl druhou pak byla operačnímu středisku ohlášena lokalizace, po které odjely další jednotky. Současně byl stupeň poplachu snížen na základní úroveň. Na místě zůstala dobrovolná jednotka Bezno, která zajistila dohled do osmi hodin, kdy dojela na kontrolu nová směna ze stanice Benátky nad Jizerou.

Podle vyšetřovatele por. Ing. Michala Macouna z HZS Mladá Boleslav vznikla požárem škoda za 2 mil. korun, hodnoty ve stejné výši se hasičům podařilo uchránit. Na objasnění příčiny vzniku požáru spolupracuje s kriminální policií, na místo bude povolán i kynolog se psem vycvičeným na vyhledávání hořlavin. Událost se obešla bez zranění.

Po dobu zásahu zálohovala milovickou stanici dobrovolná jednotka Milovice, za stanici Mladá Boleslav byly připraveny k výjezdu dobrovolné jednotky Březno a Mladá Boleslav – Podlázky.

„Mladoboleslavští kriminalisté se příčinou vzniku požáru zabývají a v současné době prošetřují především zda nedošlo k úmyslnému trestnému činu. Ve věci spolupracujeme s vyšetřovateli Hasičského záchranného sboru ČR,“ uvedla mluvčí Policie ČR Lucie Nováková.

Foto: HZS Středočeského kraje